Su ürünleri kanunu - Sayfa 4 - CarpTR

Geri Git   CarpTR > ULUSLARARASI KURALLAR ,KANUN, YÖNETMELİK VE TEBLİĞLER > Kanunlar ve Yönetmelikler

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-03-09   #31
CarpManiac
Administrator

CarpManiac kullanıcısının avatarı

İlhan Hacıoğlu
Giriş: 29-02-2008
Meslek: www.oltareyonu.com

Alıntı:
ByMurat tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Konuyu daha yeni gördüm ve bir solukta okudum...
İlk haberi görünce kafamda hemen bir senaryo canlandı, sanırım aynı senaryo böyüklerimizin de kafasında canlanmış olacak ki madde geri çekilmiş...

Yer: Anadolu'da bir avlak
Oyuncular: Bizim yakından tanıdığımız bohçacılar ve kolluk kuvvetlerinin bir mensubu

Mayıs sonu, Haziran başı gibi bir tarihte elinde bir kamış, ucunda kocaman bir üçlü kanca(çapa) ve ağırca bir kurşun bulunan kahramanımız, kıyıda otların arasına kadar gelip neslini devam ettirmek için üreme faaliyetinde bulunan trofe(!) sazanları kovalamaya ve denk getirirse çarpmaya(çırpmaya) çalışmaktadır ve bir kaç tanesinide üremekten men etmiştir bile...
Tam bu sıralarda yanına görevlimiz gelmiştir.
- Ne yapıyorsun hemşehrim burada?
- Abi balık tutuyorum.
- İzin aldın mı balık tutmak için?
- Abi, gelirken hanıma söylemiştim ama, şikayet mi etmiş arkamdan?
- Yok hemşehrim, öyle değil. Balık tutmak için devletten izin alman gerekiyor. Eğer iznin yoksa sana ceza kesecem.
- Bilmiyordum abi, peki ne kadar bunun cezası?
- 100 TL.
- Abi yapma yaaa, çokmuş bee... Bak abi ben asgari ücretle çalışıyorum zaten, bu kadar ceza kesersen ocağım söner, al şu yeşilliği bu seferlik affet be abi...
- Tamam ama senin bir tane mi oltan var?
- Yok abi, şurada 5 tane daha var. Ucuna PARAŞÜT taktıydım...
- Aaa bak bu olmadı şimdi. Çok olta atmışsın, bir kaçtanesini çek öyle devam et...
- Peki abi çekiyorum hemen, Allah Razı Olsun...
- Hadi RASTGELSİN sana...

Bu yazılanlar memleketimiz gerçeği, henüz Tırıvırının ne olduğunu, hangi mevsimde hangi türlerin av yasağı olduğunu bilmeyen, eline makbuz alıp avlanma pulu kesmekten başka işi olmayan görevlilerimiz var. Hal böyleyken yeni sınırlamaların getirilmiş olmasına sevinmek sadece ZÜĞÜRT TESELLİSİDİR.
Bu yazıda insanlarımızı bilinçlendirmeden kanun,yönetmelik ve tebliğdeki sınırlamaların vatandaşı madur duruma düşüreceği anlamı verilmek istenmiş.Yazı bahsettiğimiz konuyla birleştiğinde''şöförlerimiz yaya yolculara geçme üstünlüğü tanımıyor,ehliyete ne gerek var '' gibi yorumlayan olabilir.
Amatör balıkçılık belgesi basında(amatör balıkçıdan para koparmak)lanse edildiği gibi değil,toplumu amatör balıkçılık tebliği hakkında bilgilendirmenin en önemli adımı olacaktı.Toplum amatör balıkçılık belgesinin zorunlu olduğunu basın ve yayın kuruluşlarından öğrenecekti. Amatör balıkçılık belgesi zorunlu hale getirilerek kara avcılığında olduğu gibi tebliğ kitapçığı av sırasında zorunlu olarak bulundurma şartı koşulsaydı ve bu kitapçık amatör balıkçılık belgesi ile birlikte verilseydi eğitim büyük ölçüde sağlanmış olurdu.(Şu anda var olan derneklerimiz kendi imkalarıyla tebliğ kitapçığı bastırarak bunu sağlamaya çalışıyor)Kurallardan eline olta alan herkez haberdar olacaktı.Amatör balıkçıların bilinçlenmesi koruma görevlilerini de kanunları bilme ve doğru şekilde uygulamaya zorlayacaktı.Tebliğ toplumun her kesimine ulaştığında da amatör balıkçılığa yeni başlayanlara eğitim şartı getirilerek gelecek nesillerin olta balıkçılığına bilinçli bir şekilde başlaması sağlanabilecekti.

ilovecarp

CarpManiac is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-09   #32
Bigcarp64
Major member

Bigcarp64 kullanıcısının avatarı

orhan
Giriş: 02-02-2009
Meslek: derici

evet ilhan ustam çok güzel bir şekılde açıklamışsın konuyu dediğin gibi eğitimi verilmeden al çık seti alıp su kenarına herkes gidememli ki bunu sağlayacak etkenlerden biri denetim denetimin avlaktan değil av bayiilerinden başlaması gerek aslına bakarsanız

av bayiine gidildiğinde bazen gözüme çarpıyor ağlar, pinterler bunlardan başlamak gerek cebinde parası kollukta tanıdığı biri olan herkes böyle yani arkadaşın makalesindeki gibi kollukçunun paraşütün ne olduğunu bilmemesi mesela buna göre demek ki denetimleri bu işi bilen kişilerin yapması veya yaptırılan kişilerin bilgilendirilmesi gerek
Eski 26-04-12   #33
taşdemir
Junior Member

mehmet
Giriş: 27-03-2011
Meslek: öğretmen

Yazık ki ne yazık ... Hatta yaşadığım bölgede göletin birinde alabalık ve sazan çıkıyor bu mevsimde biz alabalık için olta atarken balıkçılıkla geçinen yörenin halkı teknelerini çalıştırıp metrelerce sazan ağı döküyorlar. Üstelik bizleri de jandarmaya şikayet edip bunlar yasak zamanda balık avlıyorlar diye bizi kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya getiriyorlar. Ve bizim jandarmayla olan mücadelemizi ket vurmak için jandarmaya yapmadıkları yalakalık kalmıyor.
taşdemir is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-16   #34
talipygt
Junior Member

talip yiğit
Giriş: 07-03-2008
Meslek: emekli

Bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkürler arkadaşlar.
talipygt is offline   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Forumdaki Yetkileriniz
Konu açma yetkiniz yok
Konularda cevap yazma yetkiniz yok
Eklenti yükleme yetkiniz yok
Kendi mesajlarınızı düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık